System VPL Energist Ultra (Variable Pulsed Light)
Technologia VPL daje możliwość wykonywania bezpiecznych zabiegów w szerokim zakresie. Urządzenie laserowe VPL emituje intensywne światło nowoczesnej generacji. Są to szerokiego spektrum, przefiltrowane wiązki światła. Są one selektywnie absorbowane przez daną strukturę skóry.
Technologia ta ma zastosowanie w:
-usuwaniu przebarwień skóry
-odmładzaniu skóry
-zamykaniu poszerzonych naczynek krwionośnych
-leczeniu trądziku różowatego oraz młodzieńczego
Najlepsze efekty rozjaśnienia zmian uzyskujemy w przypadku:
I. Piegów – nieduże, jasnobrązowe plamki pojawiające się głównie na twarzy, ale również innych obszarach ciała. Najczęściej u osób o jasnej karnacji. Uwidaczniają się pod wpływem ekspozycji na słońce.
II Plam soczewicowatych posłonecznych – brązowawe znamiona wielkości ziarna soczewicy. Najczęściej zlokalizowane w miejscach eksponowanych na promienie UV. Ich widoczność nasila się z wiekiem, szczególnie po intensywnym opalaniu w przeszłości, lub oparzeniach słonecznych.
III. Przebarwień pozapalnych – plamy barwnikowe o zatartych granicach. Powstają w skutek ustępującego stanu zapalnego np. po trądziku, wyprysku kontaktowego, liszaja płaskiego i innych. Występują one również w efekcie uszkodzenia skóry ( urazy, zabiegi chirurgiczne).
W jaki sposób laser działa na przebarwienia?
Jednym z chromoforów skóry jest melanina – barwnik obecny w melanocytach, komórkach znajdujących się w skórze. Kolor skóry każdego człowieka zależny jest właśnie od niej. Znaczna część plam barwnikowych oraz przebarwień skóry jest wynikiem miejscowego nagromadzenia melaniny. Drobiny barwnika skóry naświetlane laserem podgrzewają się i ulegają zniszczeniu. Jest to działanie wybiórcze, gdyż wolne od melaniny otaczające tkanki pozostają nieuszkodzone bądź są w niewielkim stopniu naruszone.
Parametry pracy urządzenia dostosowuje się w zależności od rodzaju przebarwienia, głębokości jego położenia w skórze, rodzaju, fototypu skóry oraz cech osobniczych danej osoby.
Jak wygląda zabieg ?
Procedura zabiegowa z wykorzystaniem VPL opiera się na naświetlaniu ognisk przebarwień laserem. Ilość zabiegów zależy od rodzaju przebarwienia, a szczególnie od tego, na jakiej głębokości w skórze jest on zlokalizowany. Najmniej oporne na usuwanie są plamy naskórkowe, ponieważ są one położone płytko – w naskórku. Dużo więcej trudu zadać sobie trzeba przy leczeniu przebarwień skórnych. W ich przypadku melanina zlokalizowana jest głębiej – w skórze właściwej. Umiarkowanie trudne do usunięcia są przebarwienia mieszane – skórno-naskórkowe.
Zazwyczaj potrzeba 3 – 5 zabiegów w serii
Podczas zabiegu odczuwa się niewielkie pieczenie
Po zabiegu w przypadku plam naskórkowych może pojawić się lekkie zaczerwienienie skóry oraz ściemnienie plam, małe strupki. Objawy te ustępują po 3-7 dniach, kiedy naskórek złuszczy się eliminując przebarwienia.
Do zabiegu skóra nie może być świeżo opalona (wymagane minimum 3 tygodnie od opalania)
Po zabiegu należy kategorycznie chronić się przed światłem słonecznym. Jest to niezbędny warunek utrzymania efektu leczenia.
Dodatkowo zaleca się stosowanie kremu z filtrem przeciwsłonecznym o najwyższym wskaźniku fotoprotekcji minimum 50+ (co godzinę)
Przeciwwskazania do wykonania zabiegu:
– ciąża, laktacja
– intensywna opalenizna
– stosowanie kremów z pochodnymi witaminy A ( retinol, retanol, izotretyna, izotretynoina itd.)
– przyjmowanie leków i ziół światło uczulających(pokrzywa, dziurawiec, nagietek, bergamotka)
– niewyrównana cukrzyca
– bielactwo
– aktywna infekcja (m.in. opryszczka)
– epilepsja, padaczka
– nowotwór, chemioterapia, radioterapia